Podstawy diety wysokoenergetycznej – 8 zasad

Dieta wysokoenergetyczna jest jedną z najbardziej polecanych w przypadku osób zajmujących się kulturystyką lub po prostu uprawiających sport. Podstawowym założeniem tej diety jest jedzenie produktów o wysokiej wartości energetycznej, które organizm może najbardziej efektywnie przekształcić w użyteczną energię.

Dziś zarówno ćwiczący, jaki i zawodowi dietetycy wciąż szukają produktów, które pozwalają ludzkiemu ciału funkcjonować jak najbardziej efektywnie, utrzymując odpowiedni poziom cukru we krwi, dostarczając wielu składników potrzebnych utrzymania stałego poziomu energii w naszym organizmie. Poszukiwania te doprowadziły do powrotu do pokarmów prostych, nieskomplikowanych, organicznych, bogatych w składniki odżywcze, ze szczególnym naciskiem na dużą ilością warzyw i owoców.

Poniżej prezentujemy kluczowe zasady diety wysokoenergetycznej:
1. Unikaj rafinowanych cukrów (niestety również miodu)
2. Unikaj wysoko przetworzonych węglowodanów, takich jak białe pieczywo, ciastka, ciasta, biały ryż i innego rodzaju produkty
3. Unikaj kawy, herbaty, papierosów i alkoholu
4. Jedz jak najwięcej warzyw, surowych lub lekko gotowanych, staraj się jeść co najmniej cztery razy dziennie
5. Jedz więcej soczewicy, orzechów, nasion i produktów pełnoziarnistych
6. Jedz więcej świeżych ryb
7. Pij dużo wody (co najmniej 2 litry dziennie)
8. Pić herbaty ziołowe lub rozcieńczone, niesłodzone soki owocowe

Jedzenie tego rodzaju zdrowych produktów powoduje, że z jednej strony będziemy mieli dużo energii, z drugiej nie będziemy spożywali produktów, które przynoszą nam składniki, które w naszym organizmie mogą zalegać, powodując że będziemy się czuli ociężali. Dzięki tej diecie będziemy w stanie utrzymać odpowiedni poziomu cukru we krwi, co w konsekwencji pozwoli uniknąć wzrostów i spadków poziomu cukru we krwi, spowodowanych spożywaniem zbyt wielkiej ilości cukru.

Wśród dietetyków istnieje coraz większe przekonanie, że dieta składająca się w dużej części z niegotowanej żywności, jest najzdrowszą dietą, ponieważ pozwala najszybciej dostarczyć łatwej do wchłonięcia energii dla organizmu. Niektórzy wierzą, że surowe produkty mają właściwości lecznicze, których nie ma jedzenie zawierające produkty pieczone, smażone czy gotowane.

Dieta wysokoenergetyczna, jeśli miałaby się opierać na produktach surowych, wymagałby stosowania dużej ilości imbiru, cebuli, czosnku, gorczycy, grzybów, ziół i przypraw, które mają dodać smaku surowym pokarmom. Problem jest rzecz jasna z mięsem, którego trzeba wówczas unikać, chyba że jest odpowiednio wysuszone.

Skomentuj

Skomentuj

Wymagane pola oznaczone są *